تبلیغات
دانشجویان دندانپزشکی آزاد تهران ورودی بهمن 89 - آزمون علوم پایه به نقل از سایت پاویون!
 
دانشجویان دندانپزشکی آزاد تهران ورودی بهمن 89
درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به بچه های واحد دندانپزشکی آزاد تهران ورودی بهمن 89 می باشد.
dentistrybahman89@yahoo.com

مدیر وبلاگ : n@z@nin
نظرسنجی
نظرتون در مورد ادامه فعالیت وبلاگ چیه؟؟؟؟لازم هست ک ادامه داشته باشه؟؟؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 اینجور ک بوش میاد این ترم هیچ کمکی ب دانشجوها نخواهد شد..........یعنی نمره ای اضافه نمیشه(باز بدشانسی یقه مارو گرفت)

در آزمون دندانپزشكی حدود 30 درصد مردودی وجود داشت كه

 آمار مردودی های رشته دندانپزشكی از دیگر رشته ها بیشتر

 بوده است كه این امر مربوط به بحث آموزش به دانشجویان این

 رشته است كه باید بررسی شود.همانطور که میدانید آزمون علوم پایه برای رشته های دکتری حرفه ای پس از گذراندن مرحله اول تحصیل (علوم پایه) از دانشجویان گرفته میشود و دانشجو می بایست تمامی دروس تدریس شده در این مرحله را به صورت 200 تست چهار گزینه ای ( تا قبل از شهریور 90 میزان تعداد سوالات 210 عدد بوده است.) پاسخگویی نماید.

حد نصاب قبولی این امتحان از شهریور ماه 90 همراه با کاهش تعداد سوالات و تغییر در شیوه طرح سوالات انجام شد و از شیوه قبلی به شیوه ی نوین که دانشجو باید 50 درصد سوالات آزمون را پاسخگویی نماید ، تغییر یافت در حالیکه در دوره های پیش از آن حتی 75 هم حد نصاب قبولی به حساب می آمد.


حال پس از گذشت دو دوره از شیوه نوین امتحان هنوز سر وصداهایی پیرامون اعتراض به امتحان علوم پایه برقرار است. دانشجویان در شهریور 90 هفته ها در وزارت بهداشت تجمع کرده و خواستار لغو این قانون شده بودند.

تا اینکه وزارت با تاخیر چند روزه ای نمرات را به دانشگاه ابلاغ کرد و از اعلام آن توسط سایت سنجش پزشکی خودداری نمود.

بر این اساس به دانشجویان بالای 65 نمره قبولی تعلق گرفت و عده زیادی از دانشجویان قبول و راهی مرحله بعد شدند.

در اسفند ماه 90 نیز دانشجویان از روز بعد از امتحان به وزارت رفته و  با تحصن و یا تجمع خواستار لغو قانون و بازگشت آن به شیوه گذشته شده اند. آنها مدعی هستند که اگر شیوه گذشته غلط بوده است چگونه بیش از 40 دوره امتحان به همان روال گرفته میشده ؟!.

اگر چه وزارت نمره دادن به دانشجویان را رد کرده و اعلام کرده در اسنفد ماه 90 هیچ نمره به دانشجویان تعلق نگرفته است اما عدم وجود نمره میان 91 تا 100 و اقرار برخی از داوطلبینی که نمره خود را در این بازه میپنداشتند و یا افرادی که با نمرات بالای 100 قبول شده بودند و افزایش 10 نمره ای را در نمرات خود مشاهده کردند نشان میدهد که وزارت به افراد بالای 91 ، حداقل 10 نمره داده است تا قبول شده و راهی مرحله بعد گردند. و این 10 نمره حتی به دانشجویان 90 شده تعلق نگرفت تا با نمره 100 قبول شوند!!! .

البته این اعتراضات با وجود عدم اعلام نمرات در سایت آموزش پزشکی و ارسال آن در روز 28 اسفند ماه به دانشگاها فروکش نکرد و دانشجویان از همان روز 28 اسنفد ماه تجمع خود را آغاز کرده اند.

تعطیلات نوروز هم نتوانست مانعی برای این تجمع گردد و دانشجویان از سراسر ایران از روز 5 فروردین دوباره به وزارت رفته اند و درخواست نمره قبولی مینمایند.

البته وزارت نیز با پذیرش نمایندگانی از تمامی انواع دانشگاه ها (آزاد-سراسری-بین الملل - دانشجویان خارج از کشور) تلاش خود را برای شنیدن حرف دانشجویان اعلام کرد. و وعده داد تا 14 یا 15 فروردین نتیجه نهایی را به نمایندگان اعلام نماید.

البته هنوز نگرانی های زیادی وجود دارد و دانشجویان اعلام کردند در صورت عدم گرفتن نمره باز هم به تجمع خود در وزارت یا در جلو مجلس شورای اسلامی ادامه میدهند.!!


اما باید به یک سوال پاسخ داد: این روند چرا اینقدر مسئله ساز بوده است؟!


نخست این امتحان در ذهن تمامی دانشجویان یک امتحان فرمایشی به حساب می آمد حتی پس از شهریور 90 دانشجویان در اسنفد 90 به امید حد اقل 15 نمره اضافه شدن سر جلسه امتحان حاضر شدند.

دوم: دانشگاه های کشور ( سراسری- آزاد- بین الملل) از امکانات یکسان و اساتید مجرب برابری برخوردار نیستند.

پس نمیتوان انتظار داشت که سطح علمی تمامی دانشجویان در یک سطح باشد.برابر این نمیتوان انتظار داشت نمرات دانشگاه شهید بهشتی یا تهران با دانشگاههای تیپ 3 برابر باشد!!

سوم: سرفصلهای تعیین شده توسط وزارت با ساعات تدریس درسها همخوانی ندارد. برای مثال در درس روان شناسی سرفصل وزارت کتاب هیلگارد میباشد. کتاب هیلگارد یک کتاب جامع روان شناسی به حساب می آید و هم اساتید و هم دانشجویان نمی توانند در هفته ای 1 جلسه ( درس 2 واحد) به صورت جامع و کامل بر روی این کتاب تمرکز و یا حتی با وجود درسهایی نظیر بیو شیمی و آناتومی در طول یک ترم آن را یکبار مطالعه نمایند. البته این شامل بسیاری از دروس میشود.

چهارم: در ابتدای ثبت نام و در ترم یک به دانشجویان اعلام نمیشود که بعد از گذر مرحله علوم پایه ، دانشجو باید به تمامی کتابهای تعیین شده مسلط باشد و به جزوه و یا خلاصه ها اکتفا نکند.

پنجم : امتحان علوم پایه یک امتحان بدون نمره منفی است یعنی احتمال شانس در این امتحان بسیار بالاست نسبت به سایر امتحانات . پس معیار علمی و سطح عملی دانشجویان پایین می آید و نمی تواند سطح علمی را مشخص کند. به عنوان مثال دانشجو میتواند یک درس مانند بیوشیمی را ((ج)) پرکند و 7 نمره به دست بیاورد در صورتیکه اگر ((ب)) پرکند تنها 4 نمره به دست می آورد. یا آناتومی در شهریور 90 ، 11 سوال با جواب ((ب)) داشت که اگر فردی ((ب)) پر میکرد به 11 سوال از 25 سوال پاسخ صحیح میداد!!

ششم : به نظر میرسد تنها معیار علمی ( البته نه قطعی) میزان میانگین معدل دانشجوست. زیرا همانطور که در تمامی دنیا شیوه تک امتحانی لغو شده است و معیار سنجش دانشجویان به صورت پیوسته است ( در چند ترم) باید برای این مرحله نیز میزان معدل تاثیر بیشتری داشته باشد تا افرادی که در طول 5 ترم پزشکی درس بیشتری خوانده اند به مرحله بعد راه بیابند ( راه منطقی ایست!). یا حداکثر میتوانند با تاثیر 20 تا 50 درصدی معدل در امتحان، دانشجویان درس خوان را یاری کنند. زیرا ممکن است فردی با معدل بالا براثر شرایط خاصی نتوانند درس را جمع بندی نماید و دانشجویی با معدل پایینتری فقط به خاطر 3 هفته درس خواندن وارد مرحله بعد شود و وی از راهیایی با وجود تلاش گسترده تر  باز بماند!

در پایان امید است که تمامی دانشجویان پزشکی موفق و سر بلند باشند و به درس خود اهمیت بیشتری دهند زیرا با جان انسانها سر و کار دارند.!


سایت خبری، آموزشی پزشکی پاویون.
تجمع دانشجویان مقابل وزارت بهداشت

 
دانشجویان در این تجمع بر روند برگزاری آزمون و نحوه طراحی سوالات معترض بودند و معتقد بودند برخی از ارفاقات كه در دوره های گذشته به شركت كنندگان در این آزمون اختصاص می یافت، در این آزمون وجود نداشته است.
 
 
 
 
این دانشجویان از مسئولان وزارت بهداشت درخواست داشتند كه ارفاقات به شركت كنندگان در این دوره مانند دوره های قبل باشد، این درحالی است كه دكتر نسل سراجی، رئیس مركز آزمون و سنجش وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، گفت: من به تمامی دانشجویان قول می دهم كه در برگزاری این آزمون هیچ حقی از هیچ یك از دانشجویان ضایع نشده و هرگونه ارفاقی كه لازم بوده به دانشجویان ارائه شده است.

وی با اشاره به اینكه آزمون های جامع دانشجویان پزشكی سال های طولانی است كه در وزارت بهداشت برگزار می شود، افزود: دو سال گذشته شورای عالی برنامه ریزی مصوب كرد كه كف نمره قبولی برای دانشجویان در این آزمون ها با فرمول جدید محاسبه شود كه براساس این فرمول دانشجو باید 50 درصد نمره قبولی را كسب كند كه به طور مثال اگر نمره دانشجویان از 20  تعیین شود، لازم است دانشجویان حداقل نمره 10 را كسب كنند.

رئیس مركز آزمون و سنجش وزارت بهداشت بیان داشت: آیین نامه محاسبه جدید نمره دانشجویان در آزمون های جامع دو سال گذشته به تمامی دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ شده است.
 
 
 
 
نسل سراجی تصریح كرد: در روند برگزاری آزمون پس از انتشار كلید اولیه سئوالات در سایت مركز سنجش و آزمون وزارت بهداشت، دانشجویان و افرادی كه به سئوالات اعتراض دارند از طریق سایت اعتراضات خود را به مركز آزمون ارسال می كنند و پس از آن اعتراضات به دبیرخانه ارسال و در آنجا رسیدگی می شود.
 
وی بیان داشت: دبیرخانه از افرادی كه در روند طراحی سئوالات شركت داشته و همچنین افراد متخصص دعوت می كند كه اعتراضات دانشجویان را بررسی كنند و پس از بررسی و یا اعمال اعتراضات در نهایت كلید نهایی سئوالات آزمون جامع بر روی سایت سازمان قرار داده شده و نتایج نیز براساس این كلید نهایی به دانشگاه ها اعلام می شود.
 
رئیس مركز سنجش و آزمون وزارت بهداشت تصریح كرد: همچنین قبل از اعلام نتایج نهایی تك تك سئوالات آنالیز شده و نتایج این بررسی به وزیر بهداشت ارائه می شود كه بر این اساس سئوالات در شش درجه ساده، متوسط، دشوار، خیلی دشوار، فوق دشوار و میانگین ضریب دشواری تقسیم بندی می شوند و در صورتی كه تعدادی از سئوالات به عنوان سئوالات خیلی دشوار شناخته شود، بر اساس صلاح دید نمره این سئوالات به افرادی كه با نمره ارفاق قبول می شوند، داده خواهد شد.
 
نسل سراجی اضافه كرد: بیشتر افرادی كه در آزمون های جامع نمره قبولی را كسب نمی كنند، دانشجویانی هستند كه در كشورهای غیر معتبر تحصیل كرده اند و به دلیل كافی نبودن آموزش ها نمی توانند در این امتحان برگزیده شوند.
 
 
 
 
وی با بیان اینكه افراد فعال در وزارت بهداشت متولیان گروه پزشكی در كشور هستند، بیان داشت: دانشجویانی كه مقابل وزارت بهداشت تجمع كرده اند، خواهان دریافت نمره قبولی هستند كه این سئوال مطرح است آیا مردم جامعه به ما این حق را می دهند كه بدون داشتن اطلاعات لازم به افرادی كه نمره لازم در آزمون های جامع را نیاورده اند، نمره اضافی داده شود؟
 
رئیس مركز سنجش و آزمون وزارت بهداشت تصریح كرد: در آزمون پیش كارورزی 10 درصد مردودی، در آزمون علوم پایه پزشكی 13.3 درصد مردودی، در آزمون دارو سازی حدود 8 درصد مردودی  و در آزمون دندانپزشكی حدود 30 درصد مردودی وجود داشت كه آمار مردودی های رشته دندانپزشكی از دیگر رشته ها بیشتر بوده است كه این امر مربوط به بحث آموزش به دانشجویان این رشته است كه باید بررسی شود.
 
نسل سراجی بیان داشت: در سال حدود 27 آزمون در این مركز برگزار می شود كه به طور میانگین می توان گفت هر دو هفته یك بار یك آزمون توسط این مركز برگزار خواهد شد.
 
خاطرنشان می شود، در مجموع دانشجویان بر حذف حد نصاب نمره قبولی به صورت شناور، تعیین حد نصاب نمره از 100 و حذف ارفاقات معترض بودند و در مقابل وزارت بهداشت تجمع كردند.
----
این خبرگزاری باید اضافه میکرد که بیشتر تجمع کنندگان دانشجویان
 دانشگاههای دولتی و آزاد بودند نه خارج از کشور.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 6 شهریور 1391
morteza hedayati
شنبه 18 شهریور 1396 10:22 ق.ظ
Greetings I am so glad I found your website, I really found you by error,
while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just
like to say thanks for a remarkable post and a all round
exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have
time to read it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read more, Please do keep up the excellent jo.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:39 ق.ظ
Saved as a favorite, I like your website!
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:28 ب.ظ
Hi, just wanted to say, I loved this blog post.
It was funny. Keep on posting!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:08 ق.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to this site before but after going through
a few of the articles I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely delighted I discovered it and I'll
be book-marking it and checking back frequently!
دوشنبه 28 فروردین 1396 04:05 ب.ظ
It's in fact very complicated in this busy life to listen news on Television, therefore I simply use the web for that reason, and take the newest news.
دوشنبه 28 فروردین 1396 03:00 ب.ظ
It's great that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our
dialogue made at this place.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:54 ب.ظ
Thanks in favor of sharing such a pleasant idea, piece
of writing is fastidious, thats why i have read it completely
دوشنبه 6 شهریور 1391 09:43 ب.ظ
Them ghabli k kheyli khoshgeltar bud,vali kolan tusi khube
morteza hedayatiاین ک قشنگه....ی تنوع هم میشه...اما من عوض نکردم...یکی دیگه زحمتشو کشیده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر